Egy modern fürdőszoba nem csak egy modern fűtőtest, illetve szép bútorokat jelent a teljes esztétikai hatás eléréséhez szükség van még egy elegáns fűtőtestre. Régen múltba vesztek azok az idők, amikor egy öntöttvas fűtőtest csúfította el fürdőszoba képét, a praktikum elérésére a fehérneműk és törölközők száradtak rajta. A piacon elérhető szeleprendszerek lehetővé teszik, hogy a központi fűtés rendszerébe standard módon csatlakoztathassuk a fűtőberendezéseket (vizes típusokat), vagy víz-elektromos kombinációban. ehetőség kínálkozik az elektromos fűtőtest zárt fűtőrendszerbe csatlakoztatásához (ha nincs központi fűtés)
A magas szinten végzett Általános fűtéshálózat kiépítés alatt követendő szabályai szerint a fűtőtestek felszerelése a következőek szerint végzendő:
- ellenőrizni kell valamennyi elemet, mint: a szelepeket, szelep adaptereket, csatlakozók felfüggesztő hevederei, rögzítő dűbelek, légtelenítő szelepek;
- szerszámok előkészítése: mérőszalag, ceruza, állítható kulcs, Rothenberger kulcs a közcsavarokhoz, hollandi anyás csatlakozóhoz, ütve fúró fúrógép, csavarbehajtó;
- a gyártó szerelési utasításában lévő intelmek betartása
Mindezek figyelembevételével végezhető hatékony munka, mely biztosítja a helyiségben a meleg levegő egyenletes keringését. Ha valamilyen okból át kell helyezni a falon a fűtőtestet, úgy kell megválasztani a teljesítményét, hogy az a tervezettet teljesítményt 10%-kal haladja meg. Ezen kívül tanácsos felette felfüggeszteni egy járulékos légterelőt polcot, mely megelőzi a fal, a fűtőtestből áramló meleg levegőben lévő finom por általi szennyeződést. A belső gipszkarton falakon történő felfüggesztési helyeknél be kell tervezni egy járulékos rögzítő keretet, mely átveszi a vízzel telt fűtőtest súlyát. Annak érdekében, a fűtőtestet teljesítménye ne csökkenjen a szerelőknek figyelnie kell arra, hogy a fűtőtest megfelelő minimális magasságba kerüljön a padlótol, illetve a parapett aljától (lásd szerelési utasítás). Valamennyi fűtőtest két csővel csatlakozik a központi fűtés hálózatához: az előremenő, mely a melegvizet (a kazánból, vizes kandallóból) szállítja a fűtőtestbe és a visszatérő, mely a fűtőtestben lehűlt vizet a szállítja vissza a rendszerbe. A fűtőberendezés típusától és a fűtőhálózat csöveinek elhelyezkedésétől függően alsó, illetve oldalsó csatlakoztatás van alkalmazva.
Alsó csatlakoztatás. Ennél a fajta fűtőtestnél mindkét a cső a fűtőtest jobb, vagy szélénél található speciális elzárószelepekkel felszerelt a szerelőkészletben melléklet csatlakozó csonkokhoz csatlakozik. Ennek köszönhetően például egy üzemzavarnál mindkét elzárószelep zárható, (megszüntetve a víz be- és kiáramlását a fűtőtestből), anélkül, hogy a vizet a fűtőrendszerből le kellene engedni. A padlóból közvetlenül kijövő csövekhez egy egyszerű, viszont a radiátor alatt a falból kijövő csövekhez – derékszögű csatlakozó készletet kell alkalmazni. Az első megoldás az egyszerűbben kivitelezhető, ám megnehezíti a padlóburkolat kivitelezését (ezen a helyen megfelelően kell kivágni az adott padlóburkoló lapot.
Berendezés megválasztása
I. változat: meglévő fűtőhálózat, a csatlakozóelemek a megfelelő köztávval ki vannak vezetve a falból (pl.:a korábbi fűtőtesthez). Kénytelenek vagyunk ugyanolyan köztávú csatlakkozású fűtőtestet választani (nem összetéveszteni a teljes szélességgel!)
II. változat: lehetőség van a fűtéshálózat alapoktól kezdődő kialakítására, esetleg a régi átalakítására (elkerülhetetlen a falvésés). Ebben a komfort helyzetben nem korlátoz bennünket a konkrét hidraulikus csatlakozási távközhöz történő alkalmazkodás.
III. változat: a legközkeletűbb hidraulikus csatlakozási köztáv a csatlakozó elemek tengelyén az 50 mm. (ez az úgynevezett V csatlakozás). Tanácsoljuk alkalmazni ezt a változatot tekintettel könnyű szerelhetőségére, illetve egyszerűsíti a fűtőst cseréjéréjét (más méretek esetén). Kétségtelenül ez a leg esztétikusabb csatlakozó elem.
A fűtőberendezésk hálózatra kapcsolásának módja attól függ, hogyan történt a csövek elhelyezése a
a falhoronyban, vagy a padlóba rejtve. Nagy jelenetőségű e mellett a fajtájuk, némelyeket csak oldalsó csatlakoztatással, némelyeket oldalsó és alsó csatlakozással szerelhetünk a hálózatra. A fűtőtesteket leg gyakrabban az ablakok alatti falakra rögzítjük, vagyis a leghidegebb helyeken. A másik módszer az alsó csatlakoztatás, ez szükségessé teszi a padlóburkoló elemek csőátvezető nyílásainak kivágását. Érdekes csatlakoztatási megoldás az alsó középső csatlakozás. Ennél a változatnál a csatlakozó elemek a fűtőtest hosszának felénél vannak elhelyezve, függetlenül a fűtőtest méretétől. Az ilyen megoldás előnye mindenekelőtt az, hogy a szerelőnek nem kell azzal gondolkodnia, hol kell pontosan kivezetni a csöveket. A fűtőtestet a mellékelt rögzítő tiplik és csavarok rögzítjük a függesztőket (függesztjük) a falra. Oldalsó csatlakozás. Az előremenő csövet (a fűtőtest felső részénél) és a visszatérőt (alul) falhoronyban vezetjük és a fűtőtest oldalánál szereljük csatlakozó elemekkel. Fordított bekötés esetén legalább 30%-kal csökkentjük a fűtőtest fűtő hatásfokát. Amennyiben a fűtőtest magassága meghaladja a 2 m-t., vagy a magassága és hosszúsága aránya eléri a 4:1, vagy ennél nagyobb, akkor oldalcsatlakoztatás helyett keresztcsatlakoztatást alkalmazunk, az előremenő és visszatérő csövek átellenes irányú elhelyezése mellett. Ez biztosítja a radiátorban az egyenletes hőeloszlást.
SZERELÉSI SORREND
A fűtőtest és szerelőcsomag kartonból történő kicsomagolását követően, a szerelés idejére érdeme s a fűtőtesten hagyni a védőfóliát, ez járulékos védelmet nyújt a szennyeződés és sérülés ellen. Majd győződjünk meg róla, hogy a csatlakozó elemek távköze és a felfüggesztés megegyezik-e a fűtőtesthez csatolt vázlatrajzon megadottakkal. Átvisszük a méreteket a rajzról a fali szerelési helyre
A falból kivezetett hálózati egységre szereljük fel a központi fűtés szelepeit (előremenő és visszatérő). Csatlakoztatjuk a közcsavarokat és a szelepeket a fűtőtesttel (Rothenberger hollandianya kulcsot használva). Az ily módon előkészített fűtőberendezést függesztjük fel a konzolokra (függesztők). Ellenőrizzük a felszerelt légtelenítő szelep és egyéb tömítő elemek tömítettségét (pl.: vakdugók). A szerelés befejezését követően megfelelő kulccsal és (szintetikus vagy természetes) tömítővel csatlakoztatjuk a fűtőtestet. A szerelés teljes befejezés után levehetjük a fűtőtest védő fóliáját.
Javallat: Mielőtt feltöltenénk vízzel a fűtőtestet győződjünk meg róla, hogy az általunk végzett szerelés megfelelően „össze van-e tekerve”
GYAKORLATI TANÁCSOK
Téves bekötés. Amennyiben alsó bekötés esetén az előremenő és visszatérő ág fordítva kerül bekötésre, elkerülhetjük a hálózat átalakítását speciális kereszt csatlakozóelem alkalmazásával, amelyben a fűtővízvíz áramlási irányának felcserélése megy végbe, aminek köszönhetően a fűtőtest rendeltetésének megfelelően fog működni. AZ ilyen csatlakozó elem elérhető egyenes és derékszögű kivitelben is. A függőleges csöveket (kollektorok) a vízszintes csövekkel összekötő tradicionális létrát oly módon csatlakoztatjuk a fűtés hálózatához, hogy az előremenő kollektorhoz csatlakoztatunk egy termosztatikus fejjel ellátott szelepet, a visszatérő ághoz egy elzáró szelepet.